wtorek, 19 czerwca 2012

"Afycanus. Syn konsula"

Autor: Santiago Posteguillo
Tytuł: Africanus. Syn konsula.
Tytuł oryginalny: Africanus. El hijo del cónsul.
Liczba stron: 423
Czas czytania: 3 dni

Moja opinia:  Na początku co przykuło moją uwagę była okładka, która moim zdaniem oddaje charakter tej książki.
W tej książce przenosimy się do miasta  z obszaru śródziemnomorskiego, czyli Rzymu.
Synem konsula jest młody Publiusz, którego poznajemy od  dnia narodzin.
Chłopiec dorasta w gronie rodziny - mamy, taty konsula oraz stryja i brata Lucjusza. Autor bardzo dokładnie opisuje jego życie. Czytelnik może się dowiedzieć jak wyglądały jego lekcje z  Grekiem,treningi ze stryjem oraz kontakt z prostytutkami już wieku piętnastu lat.Publiusz przechodzi do historii jako jeden z najwybitniejszych dowódców w dziejach świata.
Moim zdaniem bohater miał szczęście, że urodził się w rodzinie o wysokiej pozycji w mieście. W książce przedstawiany jest jako inteligentny, mądry, rozważny, ale z młodą porywczością. Do tego wszystkiego jest niesamowitym strategiem i szybko znajduje sobie uznanie z jednych z oficerów.
Poznajemy również Tytusa, który przedstawia inną klasę w mieście  - mieszczaństwo. Bohater wydaje się być nieszczęśliwy swoim życiem nie ma przyjaciół ani rodziny, pracuje w teatrze za marne grosze, ma tego wszystkiego dość, więc rzuca tą pracę i nie mając nic wychodzi na ulicę. Na początku wspaniale sobie radzi, prowadzi sklepik z tkaninami. Jednak zatonięcie statku z dostawą wprowadza go w ogromne długi i Tytus znowu trafia na ulicę jako żebrak. Nie znajdując wsparcia u dawnego pracodawcy zaciąga się do wojska.
 Kolejną postacią godną uwagi jest Hannibal. Syn, który che pomścić ojca oraz wódz wojsk Kartagińczyków. Następny wspaniały strateg. Jego bitwy staczane z Rzymem są bardzo dobrze opisane, niemal widziałam je przed oczyma.
Jednak moją ulubioną postacią był Gnejusz Korneliusz Scypion. Człowiek nie do pokonanie walce. Nie musi chodzić strażą sam dla siebie jest obroną. Jedynymi słabościami są kobiety i wino. Pomimo tego prokonsulowi Hiszpanii nie przeszkadzają one w zwyciężaniu. Postać ta jest bardzo szanowana. Rozbawia czytelnika tym, że nie  potrafi się postawi swojej bratowej. Bardzo kocha swoich bratanków i pragnie dla nich jak najlepiej.
Książce nie obyło się bez wątku miłosnego. Główny bohater zakochuje się w córce  przyjaciela ojca.Pan Santiago jedynie musnął delikatnie ten wątek. Wcale mu się nie dziwie nie jest to przecież kolejne romansidło, lecz historia o z największych wodzów, więc bardzo się ciesze, że autor musnął ten temat skupiając  się na bitwach.
Książka najlepsza jaką czytałam o takiej tematyce. Czytelnik może dowiedzieć się o standardach miasta śródziemnomorskiego. Wiele faktów może być nie podawanych przez nauczycieli w szkołach (zależy to od samej osobowości nauczyciela). Z nie cierpliwością będę czekać na okazję  przeczytania kolejnej części.


Za książkę i zaufanie serdecznie dziękuje: 

11 komentarzy:

 1. nie wiem czemu ale ta okładka mnie przeraża;) Do tego ten czas w którym to się dzieje...Nie przepadam za tym. Wolę późniejsze czasy. Grecja, Rzym itp to nie dla mnie

  OdpowiedzUsuń
 2. nie dla mnie, ale okładka jest świetna!
  dziękuje za komentarz :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Jest to jak najbardziej moja tematyka! Czasy starożytne to coś, co uwielbiam i już nie mogę się doczekać, kiedy przeczytam tę książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Okładka bardzo wymowna, ale tematyka mnie nie pociąga.

  OdpowiedzUsuń
 5. Czytałam i bardzo mi się podobała (chociaż przyznaję, mnie okładka nie zaczarowała).

  OdpowiedzUsuń
 6. Widzę, że mamy podobne wrażenia ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Uwielbiam tę książkę. Naprawdę miło wspominam jej lekturę i nie mogę się doczekać kolejnego tomu, który powinien już niedługo się pojawić :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Mam same pozytywne wrażenia po przeczytaniu tej książki i też oczekuję na kotynuację:)

  OdpowiedzUsuń
 9. Książka nie dla mnie, chociaż może kiedyś ją przeczytam. :)

  OdpowiedzUsuń
 10. ŚWIETNY BLOG:d

  zapraszam do obserwowania , duzo top dla mnie znacyz
  http://anniewayfashion.blogspot.com/
  bede wdzieczna :*

  OdpowiedzUsuń

Każda opinia jest dla mnie bardzo ważna, więc Czytelniku zostaw po sobie ślad.:)